Klarnet to instrument z grupy instrumentów dętych drewnianych, ponieważ źródłem jego dźwięku jest drewniany stroik, wprawiający w drganie słup powietrza.
Wygląd klarnetu to drewniana rura z otworami zamykanymi klapami, a jego charakterystyczna cechą jest kielichowo rozszerzająca się czara głosowa znajdująca się na końcu instrumentu.
Charakterystyczną cechą barwy klarnetu jest tzw. stopliwość. To znaczy, że jego łatwo zlewa się on z barwą innych instrumentów drewnianych, blaszanych oraz smyczkowych.
Już od połowy XVIII wieku klarnet wykorzystywany był jako instrument orkiestrowy i solowy. Bardzo szybko stał się jednym z głównych instrumentów w składzie orkiestrowych, dzięki swej o dużej skali, a także znacznej ruchliwości. W kolejnych dziesięcioleciach popularność tego instrumentu wzrastała coraz bardziej. Dziś jest on chętnie wykorzystywany również w muzyce rozrywkowej, a zwłaszcza jazzie.
Do wysłuchania proponujemy wam dziś Koncert na klarnet i orkiestrę nr 2 Es-dur op.74, cz. III „Alla polacca” Carla Marii von Webera, który doskonale prezentuje możliwości tego instrumentu.
Miłego słuchania!