ODWOŁANE ZAJĘCIA:
- Szczegóły
21.01.2025 r. (wtorek) |
„Nauka i zabawa przy komputerze”
|
21.01.2025 r. (wtorek) |
„Twórczość kreatywna 2”
|
22.01.2024 r. (środa) |
„Twórczość kreatywna 1” „Pianino, keyboard” 'Modelarstwo i technika" |
27.01.2025 r. (poniedziałek) |
„Gitara”
|
29.01.2025 r. (środa) |
„Francuski-krok drugi” "Tropiciele muzyki 2", grupa B, C |
Czy wiesz, że......
- Szczegóły
Jednym z ciekawszych i nieoczywistych instrumentów jest szklana harfa, nazywana inaczej anielskimi organami lub verillionem. Instrument ten zbudowany jest z kieliszków, w którym dźwięk powstaje poprzez pocieranie zwilżonymi opuszkami palców rantu kieliszka. Dźwięk powstaje dzięki drganiom szkła. Instrument jest często ustawiony na prostym stelażu, a naczynia różnej wielkości są napełnione wodą w celu modyfikacji wysokości tonów oraz ich barwy.
Nie jest to jednak instrument współczesny. Najwcześniejsze wzmianki można odnaleźć na Dalekim Wschodzie już w Średniowieczu. Natomiast pierwszym konstruktorem i wirtuozem tego instrumentu był w XVII wieku irlandczyk Richard Pockridge. Do popularyzacji tego instrumentu przyczynili się również inni kompozytorzy jak np. Ch.W.Gluck, który koncertował na swoim verrilionie zbudowanym z kieliszków.
Przez lata szklana harfa ulegała różnym transformacjom, jeśli chodzi o swój wygląd. Jej prestiż oraz rozgłos również ulegał zmianom i zmniejszył się wraz z pojawieniem się głośniejszych i instrumentów o wirtuozowskim charakterze. Odrodzenie jej nastąpiło w XX wieku za sprawą Bruno Hoffmanna, który to nadal instrumentowi zbudowanymi z kieliszków i eterycznym brzmienie nazwę szklana harfa. Tradycję gry na tym niezwykłym instrumencie kultywuje dziś niewielu muzyków na świecie.
Zachęcamy Was do wysłuchania utworu Piotra Czajkowskiego „Taniec Wieszczki Cukrowej”(Sugar Plum),pochodzącego z suity Dziadek do Orzechów, w wykonaniu polskiego zespołu Glass Duo.
Ciekawi jesteśmy Waszych wrażeń!
Zajęcia „Manga i komiks” (grupa B)
- Szczegóły
Szanowni Państwo,
Od dnia 28.11.2024 r. z przyczyn organizacyjnych zajęcia „Manga i komiks” (grupa B) będą odbywać się w godz. 18.30-20.00.
Za utrudnienia przepraszamy.
WAŻNE
- Szczegóły
Uwaga, od dnia 15.10.2024 r. zgodnie z oczekiwaniami Rodziców / Opiekunów prawnych uprzejmie informujemy, że samodzielne wyjście naszych Uczestników, którzy ukończyli 7 lat za pisemną zgodą Rodziców/Opiekunów prawnych jest możliwe.
Zapraszamy Rodziców/Opiekunów prawnych do sekretariatu placówki lub do kontaktu z Nauczycielem prowadzącym zajęcia celem dokonania stosownych zmian w Karcie Uczestnika Zajęć.
UWAGA
W związku z wprowadzeniem drugiego stopnia alarmowego (stopień BRAVO) w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Żoliborz” będzie obowiązywać:
- wzmożona kontrola wejść i wyjść;
- dostępność w trybie alarmowym personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdarzeń o charakterze terrorystycznym (Dyrektor, pracownicy, służby: policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe);
- kontrola wszystkich przesyłek pocztowych kierowanych do nas;
- zakaz wstępu do placówki osobom postronnym;
- zabezpieczenie materiałów medycznych i sprzętowych z uwzględnieniem możliwości wykorzystania w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym.
Finał dzielnicowego konkursu plastycznego
- Szczegóły
Finał dzielnicowego konkursu plastycznego dla żoliborskich placówek oświatowych i kulturalnych „Moje światełko dla Powstańca” w 80-lecie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1944-2024 pod honorowym patronatem Pani Renaty Kozłowskiej Burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy
We czwartek 7 listopada br. w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Żoliborz” odbyło się uroczyste wręczenie nagród w dzielnicowym konkursie plastycznym dla żoliborskich placówek oświatowych i kulturalnych „Moje światełko dla Powstańca” w 80-lecie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1944-2024 pod honorowym patronatem Pani Renaty Kozłowskiej Burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.
W konkursie wzięło udział pięć żoliborskich szkół. Przysłano 30 prac plastycznych: zniczy lub lampionów samodzielnie wykonanych przez uczniów. Jury podkreśliło wysoki poziom artystyczny prac konkursowych, różnorodność pomysłów i precyzję wykonania. Wyłoniono 11 laureatów oraz przyznano 9 wyróżnień.
Podczas spotkania uczestnicy zajęć wokalnych z naszej placówki zaśpiewali „Marsz Żoliborza” oraz piosenkę patriotyczną „W domu ojczystym”, a następnie odbył się wernisaż nagrodzonych prac.
Wszystkim laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy, dziękujemy nauczycielom za pomoc organizacji konkursu!
Na zdjęciach znajdują się nagrodzone prace.